Opublikowany przez: Joanna P. Redakcja Źródło artykułu: Krokusik
Autor zdjęcia/źródło: pixabay @ podróżowanie samolotem w ciąży
Podróżowanie ciężarnych kobiet samolotami zawsze wzbudzało kontrowersje, pomagamy więc przyszłym mamom w zebraniu informacji na ten temat. Czy można latać samolotem w ciąży? Po zapoznaniu się z poniższym tekstem będziesz to wiedziała.
Możesz latać samolotem podczas ciąży pod warunkiem, że Twoja ciąża przebiega prawidłowo, jednak nie powinnaś tego robić w trakcie pierwszego trymestru ciąży. Dlaczego? O tym za chwilę.
Twój ginekolog z pewnością nie będzie zalecał Ci podróży samolotem jako najlepszego możliwego środka transportu. Dlatego zawsze w pierwszej kolejności porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę. On powinien „wydać zgodę” oraz poinformować Cię o ewentualnych przeciwwskazaniach.
Przede wszystkim jednak sama powinnaś zastanowić się, czy podróż samolotem jest konieczna. Jeśli taka podróż wynika ze świadomego wyboru, bo chcesz szybko dostać się na wakacje, albo zapragnęłaś akurat kogoś odwiedzić, zastanów się najpierw, czy rzeczywiście musisz to robić?
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy podróż samolotem wynika z Twoich obowiązków zawodowych lub jest konieczna z innych powodów. Nie zapominaj wtedy także o konsultacji z lekarzem.
ZOBACZ TAKŻE:
Podróż z dzieckiem: czy można wziąć wózek do samolotu? PRZEPISY i wytyczne>>
Podczas pierwszego trymetru ciąży organy wewnętrzne dziecka nie są jeszcze w pełni ukształtowane, dlatego wszelkie przeciążenia podczas lotu samolotem mogą negatywnie wpływać na rozwój płodu.
Najbezpieczniej jest podróżować samolotem w trakcie drugiego trymestru ciąży a konkretnie między 18 a 24 tygodniem ciąży, gdy organy wewnętrzne dziecka są już ukształtowane.
Wiele linii lotniczych zapisuje w swoich regulaminach informację o zakazie podróżowania samolotem kobietom w trzecim trymestrze ciąży, zwłaszcza po 34 tygodniu ciąży. Brzuch jest wtedy duży a fotel w samolocie to nie komfortowa leżanka, o której zapewne byś marzyła w takiej sytuacji. Taka niewygodna, ciasna pozycja utrudnia krążenie krwi, a to może spowodować zasłabnięcie.
Dla przypomnienia:
Trymetr pierwszy - do końca 12 tygodnia ciąży
Trymetr drugi 13-26 tydzień ciąży
Trymetr trzeci 27-40 tydzień ciąży
Jeśli należysz do grupy kobiet, które nie mają przeciwwskazań do latania samolotem i nie mogą z takiej podróży zrezygnować, postaraj się zadbać o komfort i bezpieczeństwo podczas lotu w także w miejscu pobytu.
Przede wszystkim nie wybieraj się w bardzo długie podróże. Zalecana długość lotu samolotem dla kobiet w ciąży to dwie do trzech godzin.
Postaraj się o miejsce w samolocie z brzegu, żebyś w razie potrzeby mogła wygodnie wysunąć sobie nogi i miała łatwy dostęp do toalety.
Poproś obsługę samolotu o pomoc w prawidłowym zapięciu pasów, nie musisz przecież wiedzieć jak to się robi, gdy masz duży brzuch
Warto mieć przy sobie krótką informację od lekarza prowadzące ciążę o jej przebiegu, najlepiej w języku angielskim
Jeśli podróżujesz poza granicę Polski, zanotuj sobie w języku kraju do którego się wybierasz, podstawowe słowa typu „ciąża”, „ból”, „problem”, „lekarz”, „złe samopoczucie” itp.
Niezależnie od miejsca, do którego się udajesz, sprawdź sobie „namiary” na lokalnego lekarza ginekologa a także nr telefonu i adresy pobliskich szpitali
Miej na uwadze wszystkie te informacje wybierając sposób podróżowania podczas ciąży. Zastanów się zanim podejmiesz decyzję. Zawsze kieruj się dobrem swoim i dziecka i nie zwracaj uwagi na trendy, opinie czy namowy osób pozbawionych kompetencji do doradzania.
ZOBACZ TAKŻE:
Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa w ciąży? – ZOBACZ FILM! >>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.